niedziela, 30 listopada 2014

Kurs na okładkę książki

Dzisiaj przedstawię krótki kurs na wykonanie okładki książki pamiątkowej. Format książeczki jest niewielki, tak by zmieścił się w exploding boxie.

Zaczynamy :)

1. Z tektury o grubości 1,5 mm wycinamy trzy prostokąty. 
Dwa o rozmiarze 35x60 mm (okładki) oraz jeden 6x60 mm (grzbiet)


2. Z papieru do scrapbookingu wycinamy prostokąt o rozmiarze 100x80 mm. Papier ten posłuży nam za tak zwaną oklejkę. Wklejamy nasze tektury na "lewą stronę" papieru mniej więcej tak jak przedstawia zdjęcie. Ważne jest by odległości pomiędzy kartonikami były równe.


3.Nożyczkami ścinamy brzegi oklejki pozostawiając marginesy od rogów tektury.
Nakładamy klej na naszą oklejkę.


4. Zawijamy i sklejamy do środka dłuższe boki oklejki. Delikatnie palcami dociskamy miejsca w których nie ma tektury.


5. Paznokciem zagniatamy narożniki oklejki, dociskając ją do tektury jak na poniższych zdjęciach.6. Zawijamy i zaklejamy krótsze boki oklejki. 
Ten sposób wykorzystywany jest szczególnie w introligatorniach do owijania okładek książki. Zabezpiecza się w ten sposób narożniki, dzięki czemu tak szybko się nie rwą jak przy zwykłym oklejaniu. Według mnie ładniej to wygląda i nie wystaje nigdzie tekturka :)


7. Gotowa oklejka
8. Przygotowujemy wewnętrzną stronę okładki tzw. "wyklejkę". W tym przypadku wycinamy prostokąt o wymiarze 80x57 mm. Pokrywamy go klejem i wklejamy w naszą okładkę.
9. Moją okładkę wykorzystuję do zrobienia mini książki pamiątkowej na 18 urodziny. Wycięłam więc kolejne dwa prostokąty z papieru ksero,  wkleiłam i ozdobiłam w sposób pokazany na zdjęciach. 

4 komentarze: